sobota, 8 czerwca 2013

Bez mojej zgody

To moja pierwsza styczność z tą autorką, ale na pewno nie ostatnia. Jeszcze długo będę pamiętać tą powieść; zapach stron, idealnie dostosowana czcionka i dźwięczne nazwisko autorki. Każdego dnia będzie ukazywała się przede mną  jak duch: Kate, Anna... Każdej nocy będę śniła koszmary oraz piękne sny o przeżyciach bohaterów tej książki. Każdego dnia będę płakać i  śmiać się. Dlaczego? Bo ta pozycja wręcz kipi emocjami. Jak z garnka wylewają się po kolei: smutek, gniew, radość, cierpienie...To wybuchowa mieszanka. Doskonała ilość składników- doskonała potrawa. To wszystko sprawia, że my też płaczemy, że my też cierpimy, że my też...

Na początku tej publikacji ujawniane są nam smutne, ale jakże prawdziwe informacje na temat życia rodziny, w której ktoś choruje. Nie chodzi mi oczywiści o grypę, czy zwykły katar, lecz o coś o wiele poważniejszego- ostrą białaczkę

Sara i Kate
promielocytową. Tak jest w tej rodzinie- Kate prawie nigdy nie wychodzi ze szpitalu, Anna też nie (jest jej dawcą i bardzo często musi oddać jej krew, czy szpik kostny), z Sarą jest podobnie (jako matka musi być przy swojej córce w takich chwilach), jest jeszcze Brian i Jesse. I tak toczy się ich życie, zwykłym torem- rachunki, codzienne parzenie herbaty, pobyty w szpitalu i coś czego w wielu rodzinach brak- miłość. Aż pewnego dnia Anna podaję do sądu swoich rodziców- powodem jest to, że nie chcę oddać swojej chorej siostrze nerki. Wynajmuje adwokata i rozpoczyna proces w sądzie rejonowym.
Jak zakończy się ta sprawa i czy zakończenie będzie sielankowe jak w większości książek? O tym dowiecie się w tej książce i o wielu innych sprawach, które przemykują przez te 528 stron jak duchy, ciche i niby nieznaczące.
Narratorem jest Anna, Kate, Sara, Brian, Jesse, kurator sądowy, adwokat Anny. Dzięki temu możemy spojrzeć na tą powieść z różnych perspektyw.

Chciałabym jeszcze dodać, że na podstawię książki nakręcono film, którego reżyserem był Nick Cassavetes. Oto obsada filmu:
Abigail Breslin – Andromeda 'Anna' Fitzgerald
Sofia Vassilieva – Kate Fitzgerald
Cameron Diaz – Sara Fitzgerald

Jason Patric – Brian Fitzgerald


4 komentarze:

 1. Świetna recenzja! Jak tylko nadarzy się okazja, kupię książkę pani Jodi Picoult, a raczej książki(ponieważ już niejeden utwór literacki autorki przypadł mi do gustu).
  Książka "Bez mojej zgody" zapowiada się bardzo ciekawie. Z opisu wynika, że mówi o życiowych problemach i o tym, że nigdy nie warto się poddawać i walczyć o życie. Pozdrawiam GB

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje, takie komentarze wspaniale działają na duszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie też powieśc "Bez mojej zgody" była pierwszą stycznością z Jodi Picoult. Uwielbiam tę książkę jak i samą autorkę. Wielki talent. Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba zaraz pójdę do biblioteki ją wypożyczyć :D

  OdpowiedzUsuń