piątek, 13 września 2013

Miasto Śniących Książek


Miasto Śniących Książek - Walter Moers
Miasto Śniących Książek to powieść magiczna. Wyróżnia się na tle innych książek: przy niej inne opowiadania fantasy są jak małe krasnoludki, a ona jest wielkim olbrzymem. Więc pojawia się pytanie: Skąd Walter Moers (autor książki) wziął eliksir wzrostu? Ja wiem. Po prostu napisał książkę o czytaniu, o krainie gdzie ta pasja doprowadza do szaleństwa i może być zgubna. Gdzie literatura może zranić, a nawet zatruć. Autor na wstępie ostrzega, że:

"Nie jest to opowieść dla ludzi o delikatnej skórze i słabych nerwach. (...) Wszystkim pozostałym gratuluję tchórzliwej, ale w gruncie rzeczy rozsądnej decyzji wycofania się. Wszystkiego dobrego, baby! Życzę wam długiego i śmiertelnie nudnego życia i macham wam tym zdaniem na pożegnanie"

Mówi, że życie to przygoda i czasem warto zaryzykować.
Ja zaryzykowałam.

M.Ś.K tak jak mówiłam opowiada o... książkach. O smoku Hildegunście Rzeźbiarzu Mitów, który jest jednocześnie głównym bohaterem i autorem tej książki (Walter napisał, że on jedynie przetłumaczył dzieło Hildegunsta z camońskiego na niemiecki :)). Gdy umiera ojciec poetycki wspomnianego wcześniej bohatera, pozostawia mu w testamencie niewiele, z czego najważniejszy jest pewien dziwny rękopis. Tekst jest tak genialny, że nasz bohater próbuje znaleźć jego autora w Księgogrodzie - Mieście Śniących Książek. Gdy smok w końcu wkracza do tego miasta, ma wrażenie jakby wszedł do wielkiego antykwariatu. "Tu rozpoczyna się historia"* pełna przygód i niebezpiecznych labiryntów.
Książkę bardzo szybko się czyta, wciąga bezlitośnie... Język jest bardzo wartki i miejscami dowcipny. Jest to książka dla tych którzy choć na chwilę próbują uciec od rzeczywistości i zanurzyć się w szorstkich kartkach oprawionych w tekturę. I jeżeli was to jeszcze nie zachęciło, umieszczam tutaj kilka cytatów i zdjęcia ilustracji, które wykonał Walter Moers.„Ciekawość jest najpotężniejszą siłą napędową w kosmosie, ponieważ jest w stanie pokonać dwie największe siły hamujące: rozsądek i strach”
„Czy to nie absurdalne, że wspomnienia o dobrych czasach o wiele częściej doprowadzają do łez niż wspomnienia o tych złych?”
„Całe zło pochodzi od żywych. Martwi są nastawieni pokojowo.”
„Od gwiazd pochodzimy i ku gwiazdom zmierzamy. Życie jest jedynie podróżą w nieznane.”
„Jeśli kropka jest murem, to dwukropek jest drzwiami”
„Odpowiedzi na niemal wszystkie dzisiejsze pytania zawarte są w starych księgach.”
reszta cytatów:http://lubimyczytac.pl/cytaty/48509/ksiazka/miasto-sniacych-ksiazek


"-Szukam kogoś- powiedziałem
-Acha. Wydawcy?
-Nie. Poety.
-Nazwisko?
-Nie znam.
-Co napisał?
-Nie mam pojęcia.
-Jak wygląda?
-Nie wiem.
-Acha. Jak widzę, depcze mu pan już po piętach."


2 komentarze: