wtorek, 4 lutego 2014

Polecamy
""Opowieści ze świata" Taki tytuł nosi zbiór dwudziestu pięciu opowiadań Andrzeja Chodackiego wydany przez wrocławskie Wydawnictwo `Lena`, a doskonale uzupełniony po mistrzowsku napisanym posłowiem Tadeusza Karbowicza.
 
Autor uniwersalnie, ponadczasowo postrzega i opisuje świat oraz ludzi, ich problemy egzystencjalne i funkcjonowanie w społecznych zbiorowościach. Odnosi się to nie tylko do zdarzeń, które zna z autopsji, z własnych doświadczeń, ale również do wydarzeń z przeszłości, które zna jedynie z opowieści, filmów lub lektur. Wydarzenia z przeszłości zyskują u Chodackiego walory współczesności, są żywe, dynamiczne i prawdziwe. A to uwspółcześnienie opisanej przeszłości wsparte jest piękną, barwną, bogatą i niezwykle poprawną polszczyzną  oraz doskonałą narracją.

Większość zamieszczonych w książce opowiadań była wcześniej nagradzana i wyróżniana w wielu różnorakich konkursach literackich, w tym również bardzo prestiżowych. Część tekstów poprzedzona jest wierszami autora doskonale harmonizującymi z ich treścią. Wiele też jest wzbogaconych przypisami, w których autor informuje czytelników o związkach opisanych wydarzeń z rzeczywistością społeczną i historyczną.Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom niezależnie od ich kultury literackiej, wykształcenia, doświadczenia życiowego i wieku, gdyż dostarcza ona nie tylko wielu emocji, nie tylko uwrażliwia na różnorakie zjawiska i problemy społeczne, ale buduje wiarę w drugiego człowieka, w magię dobra i miłości.

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za zamieszczenie informacji o mojej nowej książce. Pozdrawiam miłe Autorki Bloga Literackiego. Andrzej Chodacki

    OdpowiedzUsuń