niedziela, 31 marca 2013

Psychoza

Pewnie zastanawiacie się kim był Robert Bloch. Otóż był to amerykański pisarz, twórca horrorów, kryminałów
i fantastyki. Lecz zacznijmy od początku. Do przeczytania "Psychozy" zachęciła mnie kuzynka. Jako, że jestem fanką nie tylko kryminałów, ale także horrorów lubię takie książki, które wzbudzą we mnie dreszczyk. Książka ta jest przede wszystkim dla osób, które mają mocne nerwy. 


Gdy zaczynałam czytać tę książkę, nie wzbudzała we mnie większych emocji. Przysłowiowy wstęp był 'normalny'. Pisząc to mam na myśli zwykły, przydrożny hotel prowadzony przez czterdziestoletniego Normana Bates'a i jego matkę. Wydaje się on być oazą spokoju, lecz w rzeczywistości okazuje się królestwem śmierci. Nasuwa się pytanie: kto jest mordercą? Nie jest nim na pewno Norman Bates - łagodny, nieśmiały właściciel zajazdu terroryzowany przez matkę. Zatem kto zabija
z zimną krwią? Odpowiedź NA PEWNO zaskoczy każdego czytelnika. Ja, jako zwolenniczka tego typu książek jestem na tak. Polecam ją osobom, które mają podobny gust.

"To"



To - Stephen KingHorror opisujący przygody grupy dzieci żyjących w miasteczku Derry w stanie Maine. Dochodzi w nim do serii morderstw dzieci, od najmłodszych do nastolatków.Tylko siedmioro członków Klubu Frajerów, bo tak nazywa się grupa dzieci, udało się spotkać To i przeżyć. Po dwudziestu siedmiu latach zostają wezwani, z różnych części świata, z powrotem do Derry, aby wypełnić starą przysięgę, o której wszyscy zapomnieli. To wróciło, muszą przypomnieć sobie jak pokonać tą istotę ale tym razem na zawsze. Czy im się uda? Książka zawiera dużo humoru, ale potrafi poruszyć nawet dorosłych czytelników. Polecana dla czytelników powyżej szesnastego roku życia.(Nie zniechęcaj się okładką, jest ona częściowo myląca.)
       Psychoza

czwartek, 28 marca 2013

Najlepsi z najlepszych

Przez pewien czas zastanawiałam się, które książki przyniosły mi najwięcej radości. Które zabrałam bym za sobą na bezludną wyspę. Które są dla mnie najważniejsze. Oto 20 najlepszych książek wg. mnie. Ta lista oczywiści będzie się zmieniać z każdą przeczytaną książką (książki są ułożone przypadkowo.)


  1. Igrzyska śmierci
  2. Tam gdzie śpiewają drzewa
  3. Tunele
  4. Lato w Savannah
  5. Harry Potter i Kamień Filozoficzną
  6. Dziewczyna z Pomarańczami
  7. Zatrute ciasteczko
  8. Lista życzeń
  9. Fletcher Moon- prywatny detektyw
  10. Wilczy Brat
  11. Magiczne drzewo- Olbrzym
  12. Trzynastka na karku
  13. Czarna Piękność
  14. Absolutnie zwyczajny chaos
  15. A niech to czykolada
  16. Baśnibór
  17. Magiczne drzewo- Tajemnica mostu
  18. Most do Terabithii
  19. Tajemniczy ogród
  20. Nikczemny spisek
    Paulina

Tunele

Tunele – powieść fantasty, napisana wspólnie przez brytyjskich autorów Rodericka Gordona i Briana Williamsa. Najpierw wydana pod tytułem "The Highfield Mole" w 2005 roku. Ponownie wydana została w lipcu 2007 roku
i doczekała się premiery w 30 krajach.
Naprawdębardzo dobra książka. Dla mnie od początku do końca była wspaniała. Jedna z lepszych jakie kiedykolwiek czytałam.  Akcja jest warka, a losy bohaterów są zaskakujące i nie nużące.
(Zachęciła mnie okładka.)

Opis:
Czternastoletni Will Burrows wraz ze swoją ekscentryczną rodziną mieszka w Londynie. Jego wielką pasją jest archeologia. Pewnego dnia razem z ojcem, kustoszem muzeum, odkrywa wejście do tajemniczych tuneli. Gdy jego ojciec znika, chłopak razem ze swoim przyjacielem Chesterem wyrusza na poszukiwania. Głęboko pod ziemią odkrywają tajemniczy świat...

Paulina

Czytelnick!

Tak całkiem na marginesie mam konto na lubimyczytać.pl  Oto mój nick: Czytelnick
Wejdźcie i przeczytajcie recenzje i dodajcie plusy.


Wilczy Brat

Pierwsza część "Kroniki Pradawnego Mroku" i na razie moja ulubiona. Napisana z wielkim trudem, który na samym końcu wydał obfite owoce. Każde słowo w tej książce jet dobrze przemyślane dzięki temu wzniosło się na  wyżyny literatury. Przeze mnie uwielbiana, uczy historii i jest czymś więcej niż podręcznik. Za coś takiego powinna być przyznawana Nagroda Nobla. Który autor wyjeżdża poza granice swojego kraju, aby dowiedzieć się jak toczyło się życie 6 tysięcy lat temu?

Gorąco polecam dużym i mniejszym. Książka warta uwagi!

Paulina

Lato w Savannah

Fenomenalny debiut literacki Beth Hoffman. Lato w Savannah od razu trafiło na listę bestsellerów "New York Timesa", a prawa do przekładu sprzedano do kilkunastu krajów. Powieść zachwyca lekko szalonym humorem i ciepłem. To książka pełna kobiecej mądrości, dzięki której poznajemy niewzruszoną siłę przyjaźni.

Opis:

Dwunastoletnia CeeCee Honeycutt przez lata opiekowała się chorą psychicznie matką, Camille, która paradując w diademie, z rozmazaną na twarzy szminką, stała się pośmiewiskiem całego miasteczka. Kiedy matka dziewczynki umiera, na ratunek spieszy jej ciotka Tootie. Swoim starym kabrioletem zabiera CeeCee do pachnącego, pełnego dobrobytu świata Savannah, w którym niemal wyłącznie rządzą kobiety. Dzięki ekscentrycznej krewnej, jej dobrodusznej czarnej gospodyni oraz całemu zastępowi przyjaciółek, które otaczają CeeCee ciepłem i miłością, dziewczynka zostawia za sobą trudną przeszłość. Lato w Savannah na zawsze odmieni życie CeeCee.
źródło opisu: http://publicat.pl/

A teraz o tym jakie ta książka wywarła na mnie wrażenie: jest rewelacyjna. Zawiera mądrość połączoną z ciepłem domu.  Pochłania nas w własny świat, podaję gorącą herbatę i zaczyna opisywać z początku smutne życie  CeeCee.
Opisuje wielką przyjaźń i ulgę, spokój jaki dziewczynka otrzymała na końcu swej kamienistej drogi. Najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam.

Paulina

Teraz czytam

Wczoraj zaczęłam czytać tą książkę. Opowiada ona
o dwójce trzynastoletnich dzieciaków (Jason i Rachel) mieszkających w Ameryce, które mają uratować świat przed złym czarnoksiężnikiem - Maldorem. Jej fabuła wypełniona jest po brzegi przygodami. Po przeczytaniu całej książki zamieszczę całą recenzje tej wspaniale zapowiadającej się książki. 

środa, 27 marca 2013

Trzy Wierzby

"Ze względu na kształt wierzbę płaczącą od dawna kojarzono z żałobą."

Nie będę dużo pisać o tej książce. Powiem w prost: nie jestem jej fanką i nigdy nią ni będę. Ta pozycja jest oceniona przeze mnie 5/10. Nie urzekła mnie, ale w sumie nie jest taka zła.
Opowiada o przyjaźni trzech przyjaciółek: Jo, Amie, Polly. Opowiada o wierzbach, które kiedyś razem posadziły, które połączył się korzeniami i wzrastały wraz z nimi. Opowiada o każdej dziewczynie z osobna, ale w końcu pojawia się rozdział w, którym są razem i przypominają sobie jak dobrze mieć przyjaciela. Opowiada o ich wielkiej przyjani, która nagle zgasła, ale szybko zaczęła płonąć jasnym.

"Nieważne, jak głęboko natniesz pięń wierzby, drzewo i tak nie umrze."
Paulina

wtorek, 26 marca 2013

Tam, gdzie śpiewają drzewa - Laura Gallego

Okładka w Hiszpani: Viana
Teraz sama musisz zdecydować (...) czy będziesz dalej słuchaczem, czy wprost przeciwnie, wyruszysz na poszukiwanie własnej historii".
"Tam gdzie śpiewają drzewa" na pierwszy rzut oka zachwyca tytułem i okładką, a opis z tyłu dyskretnie ujawnia zarys powieści. Ale czy warto zagłębić się w historię Viany? 

Odpowiedź brzmi: TAK! Jest to bardzo dobrze napisana powieść z domieszkami fantastyki, kiedy ją czytałam myślałam, że śnie. Od dawna nie czytałam tak dobrej książki. Mówię prawdę z ręką na sercu. Książka jest " bardzo ciepła "
 i lekko się ją czyta. Zawiera liczne dialogi, świetnie napisane opisy akcji i trochę chumoru. W losach bohaterów nie można się pogubić, Akcja na początku książki może nie jest jakoś bardzo wartka i trzymająca w napięciu, ale to jedyne minusy jakie znalazłam w tej książce.

To niesamowite dzieło opowiada o Vianie: 
 jest jedyną córką księcia z Rocagris, która w bardzo szybki sposób musi pożegnać luksusy, a przywitać okrutnych barbarzyńców najeżdżających jej państwo. Czy jej życie szczególnie się odmieni, czy znajdzie źródło młodości i czy dowie się czy naprawdę istnieją śpiewające drzewa? Tego dowiecie się, a ja już nic więcej nie zdradzam by nie popsuć wam zabawy.
Uwielbiam książki, w których mamy do czynienia z rycerzami i zamierzchłymi czasami, w których nie było jeszcze żadnej elektryczności. A już całkowicie zatracam się w pozycjach, w których historia jest przeplatana z fantastyką. Tam, gdzie śpiewają drzewa to idealne połączenie historii i fantastyki, które tak bardzo kocham. Dodatkowo została napisana w tak genialny sposób, że po prostu nie można się nie zakochać w tej pozycji. Dlatego właśnie ta książka jest dla mnie tak wyjątkowa i tak ciepło przyjęłam ją do swojego serca.Cytat: http://alone-with-books.blogspot.com/2013/03/100-tam-gdzie-spiewaja-drzewa-laura.html


Do kupna  zachęciła mnie okładka. Dlatego umieszczam tutaj ten przydatny link:
 http://www.crisortega.com/

Paulinka :)

poniedziałek, 25 marca 2013

Zima Wiosną!

Nadal zima ! Kiedy będzie wiosna, ze słońcem, 25 stopniami, pachnącymi kwiatami i śpiewającymi ptakami? Kiedy? Zamiast lać się wodą w Lany Poniedziałek będziemy rzucać się śnieżkami. :)
W kalendarzu wiosna nastała,
Za oknem śnieg wciąż pada,
Ironia losu bywa jak zniewaga.

Wiosna piękną porą roku bywa,
Jednak nie zawsze jest o nas troskliwa,
Nie zawsze bywa tkliwa i urodziwa.

Nie ważne, kiedy, ważne, że niebawem,
Ujrzymy wiosnę z jej zakwitającym kwiatem,
A tuż po nim przywitamy się z latem.

Każda pora roku jest pełna radości,
Lecz wiosna bywa ostoją w miłości.

czwartek, 21 marca 2013

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!

Hurrra! Nareszcie wiosna, miejmy nadzieje, że nie tylko kalendarzowa! To dla was na poprawienie humoru:

Kokosowy Budda Monika Lipińska

Nie jest to wielkie dzieło literackie, ale ta książka mówi o ważnych rzeczach, nawet bardzo ważnych. Pokazuje jak łatwo oderwać się od rzeczywistość, od rodziny, od przyjaciół, od samego siebie. ODWRÓCIĆ SIĘ! Przenieść na całkiem inną planetę i wprowadzić nowe, własne zasady. O tym jak łatwo ulec miłości...
Róża ma wiele problemów, które nagle rzuciły się na nią bez uprzedzenia: nowy ojczym, zmiana wiary, szkoły... To tak jakby miała zrzucić z siebie obrania, które dotąd tak lubiła, a miała założyć nowe, nie pasujące do jej charakteru, INNE. Ale czy zapomnienie, ucieczka to dobry pomysł, czy problemy rozwiążą się same, a czy powstaną nowe? Na pewno trzeba się z nimi zmierzyć, a w jaki sposób przejść trudy dorastania opowie ta książka.

Niespełna rok po śmierci ukochanego ojca siedemnastoletnia Róża przeprowadza się wraz z matką do Wrocławia, do luksusowej willi swojego ojczyma Adama. Szybko okazuje się, że świeżo poślubiony mąż matki, w zamian za zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa i dostatniego życia, wymaga nie tylko bezwzględnego posłuszeństwa, ale też najwyższego poświęcenia - zmiany światopoglądu oraz wyznania.Róża, zszokowana determinacją Adama i uległością matki, znajduje ukojenie w towarzystwie nowo poznanych przyjaciół, którzy tworzą nieformalną grupę wyznającą specyficzną życiową filozofię.   Oszołomiona egzotyczną aurą i duchem wolności, coraz bardziej zakochana w jednym z członków grupy, dziewczyna postanawia odciąć się od przeszłości i zacząć zupełnie nowe życie...

Paulina

środa, 20 marca 2013

Book Crossing

BOOKCROSSING inaczej uwalnianie książek. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W 2009 roku na świecie krążyło ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu bookcrosserów należy około 800 000 tysięcy czytelników, z czego prawie 15 000 tysięcy w Polsce (od 7 października 2003 roku).

oficjalna strona bookcrossingu  w Polsce : http://www.bookcrossing.pl/


"Książki nie lubią być wiezione w domu, na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane" 


Kasia

niedziela, 17 marca 2013

Teraz czytam!

Jestem na 278 stronie i nie mogę się oderwać. Akcja posuwa się szybko, a losy bohaterów zadziwiają mnie i kuszą do przeczytania następnej strony. Więc jeżeli wahasz się nad kupieniem tej książki nie zwlekaj.Niedługo pojawi się recenzja i notka o autorce.

piątek, 15 marca 2013

Poznaj Święto #1

Dzień Świętego Patryka znany również jako Saint Patrick's Day jest świętem narodowym oraz religijnym w Irlandii. Jest oczywiście obchodzony przez Irlandczyków, także tych, którzy wyemigrowali z kraju. Tradycja ta sięga 1737 roku, kiedy to Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Narodowym symbolem Irlandii jest zielona koniczyna. Zwyczajem tego święta jest serwowanie 'zielonego' piwa oraz wypicie szklaneczki whisky zwanej 'dzbanem Patryka'. Święty Patryk był biskupem, który (według legend) posiadał cudowne właściwości uzdrawiania i przywracania życia. Dzień ten jest obchodzony przedziale od 15 do 30 marca. Datą śmierci Świętego Patryka jest 17 marca 461 roku.


Shamrock - irlandzka koniczyna biała
Święty Patryk
Irlandzki taniec


Hasłem tego święta jest: 'Wszyscy chcą być Irlandczykami'




Korzystacie z bibliotek?

Ponad połowa Polaków nie czyta książek!

Katastrofalny stan czytelnictwa w Polsce. W ciągu minionego roku, ani jednej książki nie przeczytało 56% Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Na tle innych krajów wypadamy niestety bardzo źle. Dla porównania we Francji czyta 7 na 10, a w Czechach 8 na 10 mieszkańców.


Zaskakujące jest to, że im człowiek starszy tym mniej czyta. Dzieci, które dopiero poznają literki najwięcej czytają w szkołach podstawowych, w gimnazjum jeszcze ktoś czyta, ale w liceum jest to rzadkość, nie mówiąc już o studiach.
Najmniej czytają rolnicy, emeryci, bezdomni i osoby bez większego wykształcenia.

Dlaczego???
Mamy przecież dostęp do bibliotek, księgarni, a książki nie kosztują fortunę.

"Badyl na katowski wór" Alan Bradley

 "Badyl na katowski wór" to powieść kryminalna opowiadająca o życiu 11-letniej Flawii, która kocha chemię, a najbardziej trucizny. Odkąd w jej ogródku znaleziono trupa, dziewczynka zaczeła fascynować się śmiercią. Przez pewien czas życie w Bishop Lacey toczyło się normalnie, prostym torem. Gdy nagle do miasteczka przyjeżdża Rupert z kukiełkami i Niallą. Wkrótce odbywa się przedstawienie " Kukiełek Persona " na ,którym lalkarz zostaje ... zamordowany. Flawia przez resztę książki chcę się dowiedzieć kto, dlaczego i jak zabił Ruperta. Czy uda jej się sprostać temu zadaniu iczy przy okazji rozwiąże sprawę śmierci Rubina?
 Jest to bardzo nastrojowa, trzymająca w napięciu powieść, świetna dla dorastającej duszy, która potrzebuje się zatrzymać.Paulina

Opowieść wigilijna


Opowieść Wigilijna jest powieścią uniwersalną.
 W księgarniach możemy znaleźć tysiące parafraz związanych z tą książką. Mimo, że wszystkie są na ten sam temat nikt nie pisze negatywnych recenzji, a wręcz przeciwnie. Każdy powinien przeczytać i zrozumieć to przesłanie, które niesie ta książka. Każdy powinien choć raz na 5 lat ją przeczytać. Każdy powinien się nad nią zastanowić. KAŻDY! Powinien znaleźć w swoim życiu  te trzy duchy i ręczę, że je na pewno znajdzie. Ta lektura go odmieni, jeżeli uważnie ją przeczyta. 

Jeżeli do tej pory nie przeczytałeś Opowieści Wigilijnej toś matoł.
Paulina

czwartek, 14 marca 2013

Katarzyna Majgier

Katarzyna Majgier (ur. 30 grudnia 1973 roku w Krakowie) – polska autorka książek dla dzieci i nastolatków.
    Pisze proste, łatwe książki, które przeczytać może każdy, ale to głównie ona zachęciła mnie do czytania. Ten prosty język, te proste sprawy zachęciły mnie do odkrywania coraz to lepszych dzieł literatury.
    Przeczytałam wszystkie jej książki w wielu 11 lat, mam nawet jedną w domu. Lecz teraz nie mogę czytać książek tej autorki, są dla mnie...jak bajka dla dziecka, która kiedyś dawała mi radość, a dziś już nie budzi we mnie żadnego zainteresowania. To dobra książka na start, dla tych, którzy jeszcze odkrywają swoje gusty literackie.

Ciekawostki[edytuj]

  • Jest miłośniczką szczurów.
  • Jej pasją jest fotografowanie.
  • Pierwszą książkę napisała w wieku siedmiu lat. Razem z koleżanką z klasy założyła wydawnictwo, w którym wydawały własne książki w nakładzie jednego egzemplarza. Ich nauczycielka kazała zaprzestać działalności. Po latach znowu zaczęła pisać.
  • Jej hobby to grafika komputerowa i rękodzieło artystyczne.

Twórczość[edytuj]

Dzienniki Ani Szuch[edytuj]

  • Trzynastka na karku (2006)
  • Marzycielki (2007)
  • Po co mi chłopak? (2008)
  • Miłość ci wszystko wyPaczy (2009)
  • Gdybym była czekoladą (2010)

Powieści[edytuj]

piątek, 8 marca 2013

Becca Fitzpatrick

Jedną z najbardziej rozchwytywanych autorek tamtego roku była Becca Fitzpatrick  Działo się to za sprawą serii książek "Szeptem", która jest zarazem pierwszą książką wydaną przez autorkę. Zapoczątkowała ona nowy rodzaj książek - paranormal romance. Pierwsza książka serii o tym samym tytule zdobyła ogromną liczbę odbiorców (szczególnie nastolatek). Opowiada ona o losach Nory - nieśmiałej dziewczyny, śmiertelniczki mieszkającej w domu z wychowującą ją samotnie matką oraz Patch'a - tajemniczego i zabójczo przystojnego upadłego anioła. Seria ta zawiera cztery tomy : "Szeptem", "Cresendo", "Cisza" i "Finale".
Między premierą "Szeptem" i "Cresendo", ukazała się antologia Kiss Me Deadly: 13 Tales of Paranormal Love. W tamtym roku, 9 listopada 2012 Becca Fitzpatrick odwiedziła Polskę. Udzieliła wywiadu dla Dzień Dobry TVN oraz spotkała się z czytelnikami w warszawskiej Arkadii, a później w Traffic Club. Teraz pracuje nad książką, której tytuł roboczy brzmi "Black Ice"

Co o nim sądzimy, czy wszyscy obchodzimy- odpowiedzcie na te pytanie w komentarzach



środa, 6 marca 2013

Autorzy, którzy trwają.

Mark Twain
Dzisiaj, po przyjściu ze szkoły zastanowiłam się nad tym pytaniem "Którzy autorzy trwają?" Nie miałam wątpliwości, że to na pewno Mark Twain, Karol Dickens, William Szekspir, czy nawet Tolkien. Ich ksią- żki były przetłumaczane i są na dziesiątki języków, czytano je w Europie i Ameryce Pół. Dzięki nim stali się wieczni! Mimo, że odeszli już z tego świata, nadal żyją wśród 
nas, ich emocje, przeżycia, które zostały zlane na papier, nadal leżą posłusznie na półkach w księgarniach, czy bibliotekach.
Ale teraz powstało nam nowe pytanie "Dlaczego?".
Może byli geniuszami swojego wieku, całego tysiąclecia?

Może wymyślali piękne historie, które tylko oni mogli wymyślić?
Może po prostu pisali o ważnych sprawach?

Albo...



PS. W komentarzach napiszcie, którzy autorzy według was trwają dlaczego.MIŁEGO

MYŚLENIA!

poniedziałek, 4 marca 2013

Lista życzeń Eoin Colfer


Tytuł książki na początku skojarzył mi się z listą, którą przygotowują dzieci na urodziny. Dopiero po przeczytaniu książki, lista życzeń kojarzy mi się ze śmiercią, ale szczęśliwą. Kiedy człowiek spełni swoje wszystkie życzenia to dopiero wtedy czuję się spełniony, wie, że jego  życie miało sens.
Lowri też ma taką listę, a w przeprowadzeniu jej pomaga mu Meg. 14-latka z dużą ilością grzechów. By nie iść do piekła święty Piotr wysyła ją do człowieka u którego przed swoją śmiercią dokonała włamania
( również przed jego domem umiera)

Książka napisana z czarnym humorem i dużą pomysłowością. Napisana lekko, ale daje do myślenia.

Paulina